Lokasyon
Kuştepe Mah. Leylak 1 Sok. No:1 Nursanlar İş Merkezi Ofis No:27 Şişli-İstanbul
Altın Fiyatları
TALEP FORMU
Sigortalı Taşıma Nedir? Avantajları Nelerdir?
19 Haziran 2023
Sigortalı Taşıma Nedir? Avantajları Nelerdir?
OKUNMA : 296

O sigortalı taşıma işlemi söz konusu olur ise yük boşaltma ya da yükleme esnasında herhangi bir zedelenme durumu söz konusu olur ise bu zarar firma tarafından karşılanır. Nakliyat sigortası eşyaların güvenliğinin sağlanması anlamına gelir. Pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle önemli olan taşımacılık ve yük durumu söz konusu olduğunda genel olarak nakliyat sigortası tercih edilir.

Pek çok firma bu konuda hizmet sunar. Ercan Gümrükleme bu konu ile alakalı olarak nakliyat sigortası konusunda son derece etkili bir hizmet sunmaktadır. Sigorta nakliyat sistemi ile ilgili ne şekilde yapılması gerektiği konusu merak edilen konular arasında yer alır. Taşınan eşyaların herhangi bir şekilde zarar görmesini engeller. Güvenilir bir nakliyat sistemi oluşturmasından kaynaklı olarak pek çok kişi bu şekilde taşımacılığı tercih ederler.

Sigortalı Taşıma Nedir?

Son yıllarda çok fazla tercih edilen sigortalı taşıma kara, hava, deniz ya da demiryolu taşımacılığında oluşabilecek sorunlarından kaynaklı eşyaların korunması için yapılan sigorta türüdür. Eşyalar taşıma birimine yüklenirken ya da taşıma biriminden indirilirken hasar görebilir. Aynı zamanda eşyaların kaybolma gibi bir durumu da söz konusudur.

Bu gibi sorunlar göz önünde bulundur olduğu zaman eşyaları sigortalamak olası zararın önüne geçer. Doğal afet gibi sebeplerden kaynaklı olarak da eşyalar zarar görebilir. Sigortalı taşımacılığın pek çok farklı türü bulunur. Taşınacak olan eşyanın boyutuna ve miktarına bağlı olarak tercih edilen sigortacılık sistemlerde değişiklik gösterir.

Büyük zararların ortaya çıkmasını engellemek adına son derece kapsamlı bir işleyiş söz konusudur. Yalnızca Taşıyıcı firma tarafından oluşan sorunların önüne geçebilmek için değil aynı zamanda firma dışında oluşabilecek sorunları da engellemek adına nakliyat sigortası tercih edilmelidir. Karayolu, hava yolu, deniz yolu ve demiryolu taşımacılığı için geçerlidir. Her birinde farklı problemler meydana gelebileceği için mutlaka sigorta işlemini gerçekleştirmek gerekir.

Sigortalı Taşıma Türleri Nelerdir?

Taşınan ürünlerin Taşıyıcı firma ya da çevre şartlarından kaynaklı olarak zarar görmesini engellemek adına tercih edilen taşıma sistemine sigortalı taşıma adı verilir. Pek çok farklı türü ile karşımıza çıkar. Dört farklı başlık ile incelemek mümkündür. Bu türleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Emtia Nakliyat Sigortası: kara, hava, deniz, demir yolu gibi bütün taşımacılık sistemlerinde taşınan eşyanın güvence altına alınmasını sağlayan bir sistemdir. Eşyaların başına gelen bütün zararlar ya da kaybolma durumunda ortaya çıkan zarar durumu Taşıyıcı firma tarafından karşılanır.

Navlun Sigortası: diğer bir nakliyat sigorta sisteminde navlun sigortasıdır. Taşıyıcı firmanın zararı karşılayabilmesi için oluşan zararda taşıyıcı firmanın bir etkisinin bulunması gerekir. Aksi takdirde zarar karşılama durumu söz konusu olmaz. Taşıyıcı şirketin hatalı olduğu durumda ise bütün zarar şirket tarafından karşılanır.

Kıymet Nakliyatı Sigortası: mücevher, değerli kağıt ve para transferi gibi işlemler esnasında kullanılan sigorta türü olarak karşımıza çıkar. O bu taşıma esnasında sorumluluk taşıma firması ya da sorumlu kişiye verilir. Eşyaların teslim edilmesine kadar geçen sürede oluşabilecek bütün zararlardan kişi ya da firma sorumludur.

Tekne ve Yat Sigortası: yat ve tekne transferi söz konusu olduğu zaman oluşabilecek bütün olumsuzluklara karşı yapılan sigortadır. Çok fazla tercih edilen bir sigorta sistemi değildir. Fakat böyle bir durumda mutlaka yapılması gerekir.

Bu gibi pek çok farklı taşımacılık sigorta sistemi mevcuttur. Eşyaların güven ile taşınması açısından mutlaka sigorta yaptırmak gerekir.

Sigortalı Taşıma Genel Şartları

Taşınan eşyaların korunabilmesi adına yapılan sigortalı taşıma da genel şartlar mevcuttur. Genel şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

Sigorta yapılan bütün ürünler geminin karaya vurması ya da bakması gibi durumlara karşı korunmasını sağlar. Aynı zamanda eşyaların taşınması sırasında oluşan yangın ya da kaza gibi durumlarda da sigorta sağlanmış olur.

Alıkoyma gibi durumlar söz konusu olduğunda sigorta kapsamında korunma sağlanır. Fakat savaş gibi bir durum söz konusu olduğu zaman sigorta kapsamında değerlendirilemez.

İşçi kargaşaları, halk ayaklanması ya da boykot gibi durumlarda ise eşyalara gelen zarar durumunda sigorta kapsamı söz konusu değildir. Sigorta anlaşması esnasında bu konulara dikkat etmek gerekir.

Depolama alanı içerisinde oluşan paslanma, yağmur suyu ya da nem gibi durumlarda da aynı şekilde sigorta kapsamı söz konusu değildir.

Taşımacılık esnasında kaçak eşya transferi veya kaçakçılık gibi durumlarda sigorta mevcut olmaz.

Paketleme ile alakalı bir problemden kaynaklı olarak eşyaların dağılması ve bunun neticesinde zarar görmesi gibi durumlarda sigorta kapsamında değildir.

Petrol, barut ve kibrit gibi kimya maddelerinin esnasında oluşan kaza durumlarında sigorta kapsamında değerlendirme durumu söz konusu değildir.

Bu gibi durumları göz önünde bulundurarak değerlendirme yapmak ve bunun neticesinde sigorta yaptırmak gerekir.

Sigortalı Taşıma Faydaları

Sigortalı taşıma söz konusu olduğu zaman pek çok fayda göz önünde bulundurmalıdır. Özellikle değerli eşyaların taşınması esnasında oluşabilecek zararların önüne geçmek açısından sigorta en önemli konular arasında yer alır. Sigortalama işlemi yapıldığı zaman eşyaların genelinde ya da azınlığın da oluşan zararlar sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Nakliye esnasında oluşabilecek doğal afetlere karşı eşyaları güvence altına almış olursunuz. Yüksek yük taşıma durumunda meydana gelebilecek olan kırılma çizilme ve patlama gibi durumların yaşanmasını engellemek adına önemlidir. Olası zarar durumu firma tarafından karşılandığı için herhangi bir zararınız söz konusu olmaz.

Eşyaların transferi ya da eşyaların indirilmesi esnasında pek çok sorun meydana gelebilir. Ürün güvenliğinde profesyonel hizmet için Ercan Gümrükleme en iyi hizmet ile sizleri buluşturur. Kara, deniz, hava ve demir yolu taşımacılığı için farklı nakliyat sigortaları söz konusudur.

Taşının eşyanın cinsine bağlı olarak tercih etmez sigorta sistemi de değişiklik gösterir. Eşyalarını yüklenmesinden başlayarak teslimat tarihine kadar geçen süre içerisinde oluşacak bütün kazalardan firma sorumludur.

Sigortalı Taşıma Nasıl Yapılır?

Nakliye esnasında oluşabilecek zararların önüne geçebilmek açısından tercih edilen esnek taşıma seçenekleri bulunur. Seçenekler arasında sigortalı taşımacılıkta ön plana çıkar. Sigortalı taşımacılık yapabilmek için mevzuata uygun olacak şekilde anlaşma yapmak gerekir. Firma ile ürün sahibi arasında yapılan bu anlaşma içerikleri farklılık gösterir.

Kapsamlı bir sigorta yapıldığı zaman olası bütün problemlerde sigorta ortaya çıkan zararı karşılar. Taşınan eşyanın niteliği ve yapılan taşıma aracının türüne bağlı olarak sigorta fiyatlandırması değişiklik gösterir. Piyasa değerine bağlı olarak taşınan eşyanın sigortası yapılır.

Özel şartları da içerisinde bulunduran kapsamlı bir sigorta yapıldığı zaman daha yüksek bir fiyat ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ercan Gümrükleme ile eşyalarınızı güvence altına olarak korunaklı bir şekilde taşınmasını sağlayabilirsiniz. Fiyatlandırma için güzergah da önemli bir şart olarak karşımıza çıkar.

Güzergah, teslim edilme süresi ve ürün cinsi belirlendikten sonra en doğru fiyatlandırma yapılmış olur. Yapılan sözleşmeyi ayrıntılı bir şekilde hazırlayıp imzalamak firma sahibi için de ürün sahibi için de çok önemlidir.

Yorum bırakın
TÜM YORUMLAR (0)
Henüz yorum eklenmemiş